İşçi Derneği
Emin Sinan Mahallesi, Emin Sinan Hamamı Sok. Famas İş Merkezi No:23/201, Beyazıt-Fatih,İstanbul
İşçi Derneği Danışma Hattı: 0 850 255 0 250

KADIN İŞÇİNİN EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMASI

evlilik nedeniyle işten ayrılma  kadın işçinin iş akdini “evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile sona erdirmesi” halinde kıdem tazminatı hakkının doğacağı öngörülmüştür. Bu nedenle,  işyerinde bir yıllık kıdemi olan kadın işçi iş ilişkisi devam ederken evlenir ve evlenme tarihini izleyen bir yıl içinde herhangi bir tarihte iş akdini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır.

evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkı için kadın işçinin evliliğinin ilk evlilik olması zorunlu değildir. Bunun gibi anılan hüküm uyarınca kıdem tazminatına hak kazanmışsa, daha sonra eşinden boşanması kıdem tazminatı hakkını olumsuz etkilemez.

Yargıtay’a göre sırf kıdem tazminatı alabilmek için kocasından boşanarak aynı kişiyle yeniden evlenmek ve evlenme dolayısıyla işten ayrılarak kıdem tazminatı talep etmek bir hakkın kötüye kullanılması ve kanuna karşı hile sayılır. Böyle durumlarda ödenen kıdem tazminatı geri istenebilir. Yargıtayın ele aldığı olayda kadın işçi geçimsizlik gerekçesiyle eşinden boşanmış, bu tarihten kısa bir süre, yaklaşık 5 hafta sonra boşandığı eşi ile tekrar evlenmiş ve iş akdini bu nedenle sona erdirerek işverenden kıdem tazminatı almıştır. Olayda ilginç olan yön, işyerinde birçok kadın işçinin aynı şekilde davranması ve ödenen kıdem tazminatlarının geri istenmesine ilişkin olarak aynı durumda 16 adet dosyanın aynı gün temyizen incelenmesidir.

Öte yandan, yasaya uygun bir biçimde evlenme nedeniyle işten ayrılarak kıdem tazminatı alan kadın işçinin daha sonra tekrar bir işe girmesi halinde hakkın kötüye kullanılmasından söz edilemez ve işçi kıdem tazminat hakkından yoksun bırakılamaz. Nitekim Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da bu yönde karar vermiştir. Gerçekten, bu durumdaki kadın işçinin kıdem tazminatı hakkından yoksun bırakılması Anayasanın 48. Maddesinde yer alan çalışma ve sözleşme özgürlüğüne aykırıdır, bu özgürlüğün kullanılmasını engelleyici niteliktedir.

İş akdini boşanma dolayısıyla sonlandıran işçi herhangi bir bildirim süresi beklemeden çalışma sözleşmesini feshedebilir.

Sorunu Sor

Adınız Soyadınız *
Your Email address
Mesaj Konusu
Telefon Numarası *
Mesaj Detayı *

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur