İşçi Derneği
Emin Sinan Mahallesi, Emin Sinan Hamamı Sok. Famas İş Merkezi No:23/201, Beyazıt-Fatih,İstanbul
İşçi Derneği Danışma Hattı: 0 850 255 0 250

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER

 işçinin ulusal bayram ve genel tatilde çalıştırılması  çalıştırılmaması iş kanununda gösterilmemesine rağmen, 2429 sayılı Ulusal Bayram Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilmiştir.

Bu kanuna göre tek ulusal bayram, Cumhuriyet Bayramıdır. Ve 28 Ekim günü saat 13.00’ten başlayıp 29 Ekim günü bütün gün devam eder.

Genel tatiller; resmi, dini ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 temmuz günü olarak belirlenmiştir.

Resmi bayram günleri şunlardır: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

 

Dini bayramlar şunlardır: 1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür.  Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür. 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatilidir.

Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir. Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır. 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLERDE İŞÇİNİN ÇALIŞTIRILIP ÇALIŞTIRILAMAYACAĞI

İş kanununun 44. Maddesine göre işçinin ulusal bayram ve genel tatilde çalıştırılması işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Ulusal bayram ve resmi tatillerde resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir, bu yerlerde çalışma yapılamaz. Buna karşılık özel işyerlerinin sadece 29 Ekim günü kapanması zorunludur.

Her ne kadar ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun uyarınca özel işyerlerinin 29 Ekim günü kapanması zorunlu tutulmuşsa da, yine aynı yasanının 2. Maddesi uyarınca niteliği bakımından sürekliliğinde zorunluluk buluna işlerde 29 Ekim günü de işçi çalıştırılması mümkündür.

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL ÜCRETİ

işçinin ulusal bayram ve genel tatilde çalıştırılması konusunda İş kanunun 47. Maddesine göre bu kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günleri olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılma her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Sorunu Sor

Adınız Soyadınız *
Your Email address
Mesaj Konusu
Telefon Numarası *
Mesaj Detayı *

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur