Kadrolu taşeron işçi zam oranı ne kadar oldu?

Taşeron son dakika haberleri gündemde konuşulmaya devam ediyor. 2019 Taşeron işçi zam oranı ne kadar? Taşeron zamda yeni gelişmelere bir yenisi ekleniyor. 2019 yılında kadrolu taşeron maaşlarına zam gelecek mi? Binlerce taşeron işçi gelecek zam haberini bekliyor. Yeni yılın gelmesiyle beraber çalışanlar için müjdeli haberler de gelmeye başladı. Son zamanlarda gündemi meşgul eden konulardan birisi olan ve binlerce taşeron çalışanı ilgilendiren taşeron zammından haberle gelmeye devam ediyor. Taşerondan kadroya geçen işçiler büyük bir merakla maaşlarına yapılacak olan zammı bekliyordu. 2019 taşeron işçi zammı ne kadar?

Taşeron son dakika haberleri an be an takip ediliyor. 2019 Taşeron işçi zam oranı ne kadar? Kadrolu taşerona zam gelecek mi? Taşerondan kadroya geçen işçiler büyük bir merakla maaşlarına yapılacak olan zammı bekliyordu. Bu yıl bir ilk yaşanmış ve taşeron işçilerin sorunları ile ilgili resmi bir rapor oluşturulmuştu. Güzel bir haber de taşerondan kadroya geçen işçiler için geliyor. Uzun süredir merak konusu olan taşeron işçi zammı hakkında yapılan açıklama büyük heyecan yarattı. En son emeklilere yapılan zam büyük bir mutluluk yaratmışken, şimdi de 3,5 milyon kişiyi ilgilendiren reform niteliğinde kararlar alınıyor. 2019 taşeron işçi zammı ne kadar? İşte Taşeron kadro ve zamlara ilişkin detaylar…

 

TAŞERON SON DAKİKA HABERLERİ

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI

Hükumet emekliye ikramiye müjdesinin ardından 3.5 milyon kamu çalışanının yüzünü güldürecek reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlanıyor. Kamuda çalışan binlerce sözleşmeli personelin (4B) izin hakları iyileştiriliyor. İzin süreleri uzatılacak, bir sonraki yıla devredilebilecek. Taşeron düzenlemesi ile geçici personel statüsünden (4C) 4B’ye geçen personelin maaş takviminde de eşitlik sağlanıyor.

Yıllarıdır süren sancılı süreç sonunda kadro talepleri gerçekleşen taşeron işçiler sonunda kadroya alınarak 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler kavuştukları bu yeni statüde eski düzenden farklı olarak kazanımlar elde etmektedir. Bunlardan en önemlisi de maaşlarına yapılacak zamlardır. 2019 yılına girdiğimiz bugünlerde tüm çalışanlar yeni yılla birlikte maaşlarını zamlı alacak.

Yansıma olayına gelince 400 TL civarındaki zammın tamamı taşeron olarak çalışan arkadaşlarımıza yansıyacaktır.

2 Nisan’da KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçilere 2019 Ocak ayında toplu sözleşmeye göre yapılacak zamlardan faydalanması bekleniyordu.

Taşeronda kadroya geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31 Ekim 2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri yayımlandı. Buna göre merakla beklenen 2 yıllık maaş zamları, izinler ve eğitim yakacak gibi ek ücretleri belli oldu.

Türkiye genelinde yaklaşık 450 bin taşeron işçinin 4d kadrolarına alınması süreci devam ederken kadro hakkı elde eden taşeron işçilerin geçeceği 4/D statüsünün taşeron işçilere ne kazandırıp ne kaybettireceği konusunda detaylar belli olmaya başladı.

“Taşerondan Kadroya geçen işçiler için daha önce Bakanlıkta da yapmış olduğumuz görüşmeler üzerine maalesef asgari ücret zammı yansımayacaktır. Fakat sosyal yardımlar hariç ve 2019’daki yüzde 4 zam da maaşa yansıtıldıktan sonra maaşı asgari ücret altında kalan olursa o aradaki fark tamamlaması yapılacaktır.”

EN SON GELİŞMELER NELERDİ?

İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

İlave tediye ödemeleri Resmi Gazete’de yer aldı. Yapılan açıklama şu şekilde:

4.7.1956 tarihli 6772 sayılı Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2019 yılında, mezkur Kanunun 1 inci maddesine göre yapılacak ilave tediyenin birinci yarısının 31.1.2019, diğer yarısının 31.5.2019 tarihinde ödenmesine;

Söz konusu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına 2019 yılında, aynı Kanunun 2 inci maddesine göre ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamının 23.12.2019 tarihinde ödenmesine,

6772 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi gereğince karar verilmişti.

 

TAŞERON İLAVE TEDİYE NE ZAMAN YATACAK?

31 OCAK’TA İLK TEDİYE ÖDENECEK

Taşeron çalışanlar 2019 yılının ilk tediye ödemelerini 31 Ocak Perşembe günü alacak. Tediye ödemelerinin diğer yarısı ise 31 Mayıs 2019 tarihinde verilecek. 2019 tediye (ikramiye) ödemeleri ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “4.7.1956 tarihli ve 6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere, anılan kanunun 3 uncu maddesine göre 2019 yılında verilecek ilave tediyelerin birinci yarısı 31.01.2019.diger yarısı 31.05.2019 tarihinde ödenecek.”

 

TAŞERON NE DEMEK? TAŞERON İŞÇİ ANLAMI NEDİR?

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir. Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Taşeron işçiler günümüzde artık birçok iş ve birçok şirket tarafından yardımcı işlerde kullanılmaktadırlar. Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkânı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerindendir. Şirketler bu şekilde daha fazla kar gütme amacı taşımaktadırlar. Fakat henüz tam olarak tanımı yapılmamış, çalışma şartları iyileştirilmemiş hatta tam olarak oturtulamamış taşeron işçilerin hakları bu gibi durumlarda kenara atılarak haddinden fazla çalıştırılıp emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadırlar.

 

İLAVE TEDİYE ANLAMI NEDİR?

Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlar ve Belediyelerde çalışan işçi statüsünde çalışan personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için bir aylık tutarında devletçe verilen ikramiye ödeneğidir. İkramiye yeraltında çalışan işçiler için ek olarak bir ikramiye daha eklenir. Bakanlar kurulu kararı ile senede 4 adet olmak üzere bir ilave tediye eklenebilir. Yılda 13 er günlük olmak üzere 4 parça şeklinde ödenir toplamda 52 gün üzerinden ikramiye gerçekleşir, bu sayı yeraltı işçileri için 1 adet ilave tediye eklenir.

 

NASIL HESAPLANDI?

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. 2018’in son taksiti olan aralık tediye miktarı, kamu işçisinin 13 günlük ücreti olarak ödenecek. Hesap işçinin esas ücretinin aylık toplamına göre yapılıyor.