İşçi Derneği
Emin Sinan Mahallesi, Emin Sinan Hamamı Sok. Famas İş Merkezi No:23/201, Beyazıt-Fatih,İstanbul
İşçi Derneği Danışma Hattı: 0 850 255 0 250

İŞÇİ ÜCRETLERİNE ZAM YAPILMASI ZORUNLU MUDUR?

 maaşa zam zorunlu mu konusu işçiler tarafından sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Ücret, üretim maliyetini oluşturan etkenlerden bir olduğu için işverenler, ücret artışlarını kontrol altına almak ve artışları minimum düzeyde tutmak gerektiğine inanırlar. Enflasyon nedeniyle işyeri çalışanlarında her yıl ücret artışı beklentisi oluşmaktadır. Bu beklentileri karşılanmayan işçiler genellikle daha yüksek ücret teklifi aldıkları yeni bir işe girmektedirler.Ücretin hiç arttırılmaması yani işçilere hiç zam yapılmaması yada beklenenden düşük oranda ücret artışı sağlanması durumunda işçinin bu durumu haklı neden değerlendirerek iş sözleşmesini sona erdiremeyeceği ve dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanıp kazanamayacağı konusunda bir netlik yoktur. İş kanununda ücret zammına ilişkin belirgin bir ifade yoktur.

maaşa zam zorunlu mu konusu söz konusu olduğunda İş sözleşmesinde ve ya işyeri iç yönetmeliklerinde ücret artışına ilişkin bir düzenlemenin yer almasına rağmen işverenin ücret artışı yapmaması durumunda ve ya taahhüt ettiğinin altında zam yapması halinde bur durum haklı fesih nedenidir.

Ancak taraflar arasında böyle bir sözleşme hükmünün bulunmaması durumunda işçinin bu nedene dayalı olarak iş sözleşmesini haklı bir nedenle fesih hakkı bulunmamaktadır.

 

ÜCRETTEN İNDİRİM YAPILAMAMASI

maaşa zam zorunlu mu konusundan sonra sorulan en sık sorulardan bir tanesi de ücretten indirim yapılabilir midir.Kanunda her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle veya bu kanunun uygulanması sonucuna  dayanılarak her ne şekilde olursa olsun ücretin eksiltilemeyeceği ifade edilmektedir. Ancak bu hüküm, iş sözleşmesi ile çalışma süresinin azaltılması yolunda yapılacak bir kararlaştırmayı engellenmemektedir.İşverenin bir ya da birçok işçi ile yapacağı iş sözleşmeleri ile bu işyerinde uygulanan çalışma saatinin altında ve üstünde çalışılabilir. Fakat bu işyerinde işverenin işçinin rızası olmadan ücrette indirime gidilmesi ancak işçinin rızası ile olur. Bu rıza ancak yazılı olarak alınabilir.

 

 

Sorunu Sor

Adınız Soyadınız *
Your Email address
Mesaj Konusu
Telefon Numarası *
Mesaj Detayı *

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur